Výstava

České hrady a zámky na mapách a plánech.

konané v Dobrušce ve dnech 22. až 26. května 2017
Informace

Zeměměřický úřad (ZÚ), Městský úřad města Dobrušky, Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad (VGHMÚř) a Sdružení přátel vojenské zeměpisné a povětrnostní služby ve spolupráci uskutečnili od 22. do 26. května 2017 v malém sále Společenského centra – Kina 70 v Dobrušce výstavu reprodukcí map „České hrady a zámky na mapách a plánech“.

Originály map byly zapůjčeny   Historickým archivem zeměměřictví a katastru Zeměměřického úřadu a RNDr. Tomáše GRIMEM Ph.D. z jeho soukromých sbírek

Kopie těchto originálních výtisků zhotovil VGHMÚř.

Výstava navázala na již dříve uskutečněné výstavy v Dobrušce s obdobnými tematikami, kterými byly v letech:

2014: „Reprodukce a faksimilie starých a nových map z vydavatelské činnosti

Vojenského zeměpisného ústavu a Vojenského geografického a

hydrometeorologického úřadu“,

Československo a Česko na mapových pohlednicích“,

2015: „Kopie a reprodukce nejstarší mapy Čech Mikuláše Klaudyána z r. 1518“,

2016: „Hospodářské mapy Československa nebo jeho částí zpracovaných učitelem Janem Přibylem ve 20. letech 20. století“.

Nad letošní výstavou převzal záštitu starosta města Dobrušky Ing. Petr LŽÍČAŘ, který pro její uspořádání poskytl prostory malého sálu Společenského centra – Kina 70. Výstavu organizačně podpořil ředitel Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu plk. gšt. Ing. Jan MARŠA, Ph.D., ředitel Zeměměřického úřadu Ing. Karel BRÁZDIL, CSc. a předseda Sdružení přátel vojenské zeměpisné a povětrnostní služby (Sdružení) plk. v. v. Ing. Bohuslav HALTMAR.

Instalaci výstavy zajistili pracovník ZÚ Praha RNDr. Tomáš GRIM Ph.D., pracovník VGHMÚř Dobruška pan Ing. Egon SCHUBERT a místopředseda Sdružení Ing. Karel VÍTEK.

Výstavu oficiálně zahájil starosta města Dobrušky Ing. Petr LŽÍČAŘ dne 22. května 2017 ve 13,00 hodin. V úvodu vystoupení připomněl 66-leté působení vojenských geografů v Dobrušce, vyzdvihl jejich podíl na práci pro město a při propagaci Dobrušky doma i v zahraničí. Ve svém vystoupení uvedl, že se jedná již o pátou výstavu kartografických děl v Dobrušce a můžeme již hovořit o vytvořené tradici. Zmínil se o projektu vybudování muzea Vojenské zeměpisné služby v Dobrušce v tzv. Rydlově vile, kde pro muzeum bude vyčleněno 1. poschodí budovy.
Ředitel Zeměměřického úřadu Praha Ing. Karel BRÁZDIL, CSc. ve svém vystoupení pohovořil o spolupráci vojenských a civilních kartografů a geografů při zpracování základního státního mapového díla, o společném projektu leteckého snímkování území státu a vytváření nového podrobného výškového modelu na území České republiky. Na závěr svého vystoupení představil pracovníka archivu ZÚ Praha RNDr. Tomáše GRIMA Ph.D., jako výjimečného odborníka, který má mimořádný přehled o vývoji mapových děl na území našeho státu, jeho práce je mu koníčkem a který trvale shromažďuje a archivuje další vzácné tisky map. Poděkoval mu za zapůjčení exponátů na výstavu a vyzdvihl jeho velkou zásluhou, že lze takové výstavy realizovat.
Dále s krátkými proslovy vystoupili za VGHMÚř zástupce ředitele plk. Ing. Radek Wildmann a za Sdružení jeho předseda plk. v. v. Ing. Bohuslav Haltmar, který poděkoval Ing. Karlu Vítkovi za organizaci této a všech předchozích výstav.
Úvodní slovo k výstavě přednesl RNDr. Tomáš GRIM Ph.D.. V něm uvedl, že kulturní památky (hrady, kláštery, kostely, tvrze, zámky, městské a vesnické památkové rezervace a mnohé další objekty) jsou nenahraditelnou součástí duševního bohatství každého národa a jejich stav je dokladem jeho kulturní vyspělosti. Významným prostředkem jejich záznamu a propagace jsou mapy a plány.
Jednotlivé mapy zpravidla představují větší či velkou skupinu památek (například hrady a zámky České republiky, kulturní památky Středních Čech apod.) a určují jejich polohu, druh a název, stav zachovalosti a často převládající stavební sloh.
Naopak plány představují třeba jen jednu památku samotnou (například Pražský hrad, hrad Karlštejn, památník Terezín atp.). Ty jsou pak i velmi podrobné. Hloubka informace závisí na účelu té které mapy či toho kterého plánu, rozsahu zobrazeného území a zvoleném měřítku. Zda je zachycen areál hradu či zámku nebo celé území, oblasti, kraje či státu. K podání těchto informací se nabízí řada klasických obecně známých kartografických vyjadřovacích prostředků – smluvených znaků v různém tvaru, velikosti a barvě. Nejnázornější jsou ty grafické výtvory, které zaznamenané památkové objekty představí v kresebném perspektivním pohledu na ně a pokud to okolnosti dovolí, pak i v řezech, které umožní nahlédnout i do jejich interiérů. Takové mapy a plány jsou velmi působivé, poskytují tu nejsnadnější cestu k  poznání památek, jejich uchování v paměti a přímo vybízí k jejich osobní návštěvě. Tím spíše, jsou-li zákresy doplněny alespoň základním vysvětlujícím textem nebo i dalšími ilustracemi.
Na závěr svého vystoupení uvedl, že výstava si dává za cíl představit mapy a plány vybraných kulturních památek v co největší rozmanitosti. Je zájem obecně přispět k popularizaci památek, k jejich základnímu poznání, k uvědomění si jejich významu i k následné ochraně.
Na výstavě byly prezentovány následující mapy a plány:
Mapa hradů a zámků Československé republiky 1 : 750 000 (vydání z roku 1955)
Mapa zajímavostí cestovního ruchu na Slovensku 1 : 480 000 (vydání z roku 1956)
Československo z ptačí perspektivy (vydání z roku 1976)
Česká a Slovenská federativní republika 1 : 800 000 (vydání z roku 1991)
Mapa hradů a zámků České republiky (vydání z roku 1993)
Česká republiky – hrady a zámky (vydání z roku 2002)
Česká republika – církevní památky (vydání z roku 2002)
Česká republika – židovské památky (vydání z roku 2004)
Česká republika – hrady, zámky a Praha (vydání z roku 2011)
Česká republika – hrady, zámky a jiné turistické zajímavosti (vydání z roku 2005)
Hrady Čech, Moravy a Slezska 1 : 500 000 (vydání z roku 2008)
Česká republiky – země hradů a zámků (vydání z roku 2005)
Praha – Pražské paláce (vydání z roku 1972)
Praha včera a dnes, Karlův most a Pražský hrad (vydání z roku 1992)
Plzeň – názorný plán památek a veřejných budov (vydání z roku 1992)
Památník Terezín – pohledový plán na Hlavní a Malou pevnost (vydání z roku 2014)
Český Krumlov – panoramatická mapa a průvodce (vydání z roku 1996)
Karlštejn – pohledový plán hradu (vydání z roku 2000)
Hrady, zámky a kulturní památky Středních Čech (vydání z roku 1971)
Jižní Morava – nejvýznamnější kulturní památky (vydání z roku 1973)
Parky Severních Čech (vydání z roku 1973)
Tschechoslowakei Nordmähren – propagační mapa bývalého Severomoravského kraje vydaná v německém jazyce (vydání z roku 1974)
Turistický region Severní Morava a Slezsko (vydání z roku 2004)
Mapa zvěře Československa (vydání z roku 1975)
Chráněná území přírody ČSSR 1 : 750 000 (vydání z roku 1982).
Vernisáže se zúčastnilo asi 25 osob, mimo uvedených to byly bývalí i současní zaměstnanci VGHMÚř a dobrušský občané. Výstavu map si dále v dopoledních hodinách následujících dnů prohlédlo asi 150 žáků 4. až 9. tříd základní školy Františka Kupky a další návštěvníci nejen z Dobrušky.
Na závěr této informace si dovolím konstatovat, že o výstavu byl v Dobrušce poměrně velký zájem. Projevilo se to jednak vysokým počtem návštěvníků výstavy ale i řadou dotazů na vystavované exponáty.
Organizátoři výstavy se dohodli, že příští výstava bude na téma „Zajímavá místa Východočeského regionu“, která provedením naváže na úspěšnou výstavu, kterou ZÚ uspořádal v Praze a která zajímavým způsobem s využitím map a leteckých snímků seznámí návštěvníky nejen se zajímavými místy kraje, ale formou soutěže s odměnami pro autory správných odpovědí bude vzbuzovat zájem o mapy.



Zaznamenal Ing. Karel Vítek